Pompy ciepła

Budownictwo jednorodzinne niesie za sobą potrzebę montażu własnego systemu grzewczego. Bardzo popularnym i powszechnie dostępnym na rynku rozwiązaniem staję się zastosowanie pomp ciepła, które są korzystną alternatywą dla kotłów gazowych, olejowych czy też na paliwo stałe.

Pompy ciepła do swojej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii zakumulowane w powietrzu, wodzie oraz gruncie. Jest to czysta i dostępna energia do wykorzystania bez ograniczeń. Dzięki nim ograniczamy zużycie paliw kopalnianych, redukujemy emisję zanieczyszczeń do atmosfery i dbamy o środowisko.

Działanie pompy oparte jest na drugiej zasadzie termodynamiki, która wskazuję, że wymiana ciepła odbywa się zawsze w kierunku z ciała o temperaturze wyższej do ciała o temperaturze niższej. Tak jest to właśnie skonstruowane. Pompa posiada czynnik roboczy w parowniku o temperaturze niższej od temperatury wymiennika ciepła, czyli tzw. dolnego źródła energii. Temperatura, dzięki pracy sprężarki wzrasta i oddaje poprzez górne źródła energii do pomieszczeń w naszym domu.

W zależności od zastosowanej pompy ciepła rozróżniamy następujące rodzaje dolnych źródeł ciepła:

  • powietrze atmosferyczne,
  • ziemia, energia w gruncie pozyskiwana przez zastosowanie rurowych wymienników ciepła poziomych zakopanych pod ziemią lub pionowych realizowanych przez odwierty,
  • woda, rurowe wymienniki usytuowane na dnie zbiornika wodnego, rzeki lub stawu.

Po wykonanej pracy pompy energia oddawana jest poprzez górne źródła energii. Instalacje oddające ciepło to:

  • ogrzewanie podłogowe - najkorzystniejsze, zapewniające największą wydajność pracy pompy,
  • grzejniki,
  • wymienniki ciepła podgrzewające bezpośrednio powietrze,
  • podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Podsumowując powyższe, najlepszą wydajność pompy zapewniamy, gdy temperatura między dolnym a górnym źródłem będzie jak najmniejsza. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się najlepiej, gdyż jest systemem ogrzewania niskotemperaturowego (26-29°C). Ogromną zaletą dla pomp gruntowych czy też wodnych jest to, że temperatura „otaczająca” wymiennik jest stabilna przez cały rok.

Oferując domy komfortowe oraz wygodne w użytkowaniu - to na czym najbardziej nam zależy!, doskonale sprawdzą się z zastosowaniem systemu grzewczego opartego na pompie ciepła. Bez dodatkowych nakładów pracy, bez konieczności czyszczenia pieca oraz dbania o materiał dla kotłów na paliwo stałe. Dobrze skonfigurowana pompa ciepła zapewni zbilansowany komfort cieplny w okresie zimowym. Latem z wykorzystaniem systemu wentylacji mechanicznej oraz rekuperacji zadba o chłodniejszy klimat. Po przez odwrócony system działania pompy uzyskamy z niej klimatyzator. Pompa zapewni również każdego dnia dostawę ciepłej wody użytkowej. Sama lokalizacja pompy w domu nie wymaga budowania odrębnego pomieszczenia - kotłowni, które często kojarzy nam się z miejscem brudnym. Pompa ciepła i zasobnik wody to estetyczne urządzenia przypominające lodówkę, zajmują mniej miejsca i mogą być umiejscowione w większym garażu na poczet, którego została zlikwidowana kotłownia.